Konkurs wiedzy pożarniczej
"Młodziez zapobiega pożarom"
W dniu 06.03.2012 r. odbył się gminny etap konkursu wiedzy pozarniczej. Nasze gimnazjum reprezentowali: Paweł Mulawa kl. Ia i Daniel Janikowski kl. IIa. Zwycięzcą tego etapu na szczeblu gminnym został Paweł Mulawa, który awansował do etapu powiatowego. Etap ten odbył się 30.03.2012r. w siedzibie Straży Pożarnej w Zamościu, gdzie zajął on 3 miejsce i zdobył atrakcyjne nagrody książkowe.
Od 6 lat w Komańczy organizowany jest zjazd przedstawicieli szkół noszących imię Stefana kard. Wyszyńskiego. To przede wszystkim okazja do zapoznania się z sylwetką Prymasa Tysiąclecia, który w Komańczy, jako miejscu internowania przebywał. Organizatorem zjazdów jest siostra Bogumiła Zamora.
VI Zjazd szkół prymasowskich w tym roku odbył się 24 września, a więc w przeddzień 57 rocznicy przybycia do Komańczy Księdza Prymasa. Zaproszenie otrzymała również nasza szkoła.
23 września do Komańczy udała się delegacja naszej szkoły, poczet sztandarowy oraz chór działający w gimnazjum wraz z Panem Dyrektorem Dariuszem Brykiem, Panią Dorotą Smoląg, Panią Jolantą Polską oraz ks. Waldemarem Pietruchą.
Pierwszy dzień wspólnego wyjazdu to okazja do sprawdzenia własnej kondycji w zdobywaniu szczytów. Wejście na Tarnicę jak się okazało nie było takie łatwe, ale widoki na szczycie warte wysiłku.
Kolejny dzień to wyjazd do Komańczy na główne uroczystości. Na początku siostra Bogumiła powitała zaproszonych gości. Miała miejsce również prezentacja poszczególnych szkół. Każda szkoła miała przygotowany krótki program artystyczny oraz informację o szkole. Nasz chór zaprezentował kilka piosenek z własnego repertuaru, w tym również hymn szkoły. Głównym punktem zjazdu była uroczysta msza św. sprawowana przez Księdza biskupa Mariana Rojka oraz przybyłych księży. W kazaniu Ksiądz biskup przypomniał zgromadzonym osobę Księdza Prymasa oraz jego nauczanie. Oprawę muzyczną mszy świętej przygotowała Pani Jolanta Polska z chórem. Przy okazji otrzymaliśmy zaproszenia na uroczystości w roku przyszłym.
Po mszy czekał na wszystkich poczęstunek, po którym wyruszyliśmy w drogę powrotną. Na zakończenie, jako niespodziankę, zwiedziliśmy Solinę. Późnym wieczorem zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do domu.
27 września Fundacja Domu Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zamościu obchodzi 10 rocznicę swojego powstania.
Z tej okazji w Kościele św. Katarzyny miały miejsce uroczystości związane z tym wydarzeniem, na które zaproszenie otrzymały szkoły noszące imię Księdza Prymasa diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Pierwszym i najważniejszym punktem programu była uroczysta msza święta sprawowana przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Wacława Depo.
W mszy udział wzięły poczty sztandarowe zaproszonych szkół. Oprawę muzyczną przygotowała Pani Jolanta Polska wraz z chórem.
Po mszy miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości, którzy przedstawili zgromadzonym sprawozdanie z działalności Fundacji oraz plany na przyszłość związane przede wszystkim z budową Domu Trzeciego Tysiąclecia.
Dnia 1-ego września odbyła się uroczystość rozpoczęcia Roku Szkolnego 2010/2011. Uczniowie wraz z nauczycielami rozpoczęli ten rok szkolny Mszą Świętą w Horyszowie Polskim. Po czym wszyscy udali się do szkoły, gdzie odbyło się uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego. Apel z tej okazji przygotowała Pani Anna Kamińska wraz z uczniami klasy II B. Treść apelu nawiązywała do 71 rocznicy rozpoczęcia II Wojny Światowej. Po apelu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas.
Pod koniec roku szkolnego 11 czerwca o godzinie 6:00 wyruszyliśmy w drogę naszym pięknym, nieklimatyzowanym autokarem. Podróż była męcząca, ale też zabawna. Potem wyruszyliśmy w góry razem z naszymi opiekunami: panią Dorotą Smoląg i Joanną Praczuk oraz panem Dariuszem Brykiem i Szczepanem Jabłońskim. Po wielogodzinnej wędrówce, zmęczeni dotarliśmy do ośrodka. Zjedliśmy obiadokolację, a wieczorem zrobiliśmy ognisko. Potem poszliśmy grzecznie spać. Drugi dzień zaczęliśmy śniadaniem, po którym wyruszyliśmy w dalszą drogę. I tak po kolei zwiedziliśmy: Sine Wiry, Solinę i Klasztor Nazaretanek w Komańczy. 12 czerwca około godziny 22:00 wróciliśmy na plac szkoły.
31 maja w naszej szkole odbyły się rozgrywki językowo-sportowe. Na początku ogłoszono wyniki szkolnego konkursu języka angielskiego. Nasi uczniowie brali udział w 8 konkurencjach. Był to konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii, kalambury, dyktanda, wyścigi rzędów, biegi z przeszkodami, przeciąganie liny, hula-hop, zadania językowe. Pierwsze miejsce zdobyła kl. IIa, drugie kl. IIIb, a trzecie kl. IIb.
Tegoroczne obchody Dnia Patrona w Gimnazjum w Sitnie odbyły się 27 maja. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą. Uczniowie Gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli przygotowali montaż słowno-muzyczny pod hasłem " Aby Polska była Polską". Część artystyczną uświetnił występ chóru "Konsonans" pod kierunkiem Pani Jolanty Polskiej. Święto patrona szkoły poprzedzone zostało konkursami. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe oraz wyróżnienia. Dużym wyróżnieniem dla naszej szkoły było zajęcie II miejsca przez ucznia klasy trzeciej Gimnazjum Michała Stefańczuka który napisał pracę literacką dotyczącą pobytu Prymasa na naszych terenach. W dniu 28 maja odbył Międzydiecezjalny Konkurs Wiedzy o Stefanie Wyszyńskim w Biłgoraju. Uczennica Kinga Dworak zajęła I miejsce, natomiast II miejsce uczennica Agnieszka Baraś. Na zakończenie uroczystości można było obejrzeć wystawę pt. "Ścieżkami Prymasa Tysiąclecia". Rozdano również nagrody i wyróżnienia uczniom za udział w Konkursie Wielkanocnym od Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia w Zamościu.
Dnia 20 maja 2010 roku odbyły się IX Spotkania Teatralne Gimnazjów Powiatu Zamojskiego. Motto tegorocznych spotkań brzmiało: „Żeby coś się zdarzyło, trzeba marzyć”. Do konkursu przystąpiło 8 zespołów. Wszystkie zespoły były dobre, jednak jury musiało wybrać tylko najlepszych. Jury Główne przyznało dwie nagrody główne, dla zespołu „Kameleon” Gimnazjum w Mirczu ze sztuką „Mity i marzenia” oraz dla zespołu z Gimnazjum w Sitnie ze sztuką „Pięć minut”. Te dwa zespoły otrzymały pomoce naukowe oraz możliwość zaprezentowania się przed liczniejszą publicznością w dniu 21 czerwca w Kazamatach w Zamościu. Jury Instruktorów przyznało wyróżnienia wszystkim zespołom. Jury Rówieśników nagrodę główną przyznało zespołowi z Mircza, a także wyróżniło Kamila Bosiaka jako najlepszego aktora za rolę Matki w sztuce „Pięć minut” oraz Magdę Gomółkę w kategorii wokal.
7 maja w Zwierzyńcu zajęliśmy 3 miejsce w zawodach powiatowych. Było zimno, padał deszcz. Ale pomimo trudnych warunków atmosferycznych dzielnie walczyliśmy i dopiero po rzutach karnych przegraliśmy z drużyną z Łabuń, ktaóra w późniejszym finale także w rzutach karnych pokonała drużynę ze Zwierzyńca. My wygraliśmy mecz o trzecie miejsce z zawodnikami ze Średnich Dużych, których pokonaliśmy 2-0
W dniach 27,28,29 kwietnia w naszej szkole tak, jak w całej Polsce odbył się egzamin gimnazjalny z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej. Uczniowie klas III musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas całej swojej nauki w gimnazjum.
24 kwietnia w naszej szkole odbył się Turniej Halowy Piłki Nożnej dziewcząt i chłopców o Puchar Przechodni Dyrektora Gimnazjum. Każda klasa wystawiła drużynę dziewcząt i chłopców. Drużyny grały według ustalonej wcześniej kolejności. Pierwsze miejsce zajęły dziewczyny z klasy IIa, a u chłopców zwyciężyła IIIb.
Zimą dnia 12 marca został zorganizowany wyjazd do Zamościa na lodowisko dla klas I-III pod opieką pani Urszuli Semczuk, Joanny Boreckiej, Alicji Monastyrskiej i Agaty Naklickiej. Pogoda dopisała i wszystko dobrze wypadło. Wszyscy świetnie się bawili mimo tego, że nie każdy umiał jeździć na łyżwach. Po dwugodzinnej jeździe łyżwiarze odpoczywali ucztując w pizzeriach.
Spotkanie opłatkowe rozpoczęło się ceremonią przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju. Klasa IIa pod kierunkiem pani Marty Wierzchowskiej i Jolanty Polskiej przygotowała montaż słowno-muzyczny. Chór uświetnił część artystyczną śpiewając kolędy. Następnie został rozstrzygnięty konkurs Bożonarodzeniowy na wykonanie szopki. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody od dyrektora naszej szkoły Dariusza Bryka, a także nagrody i wyróżnienia za udział w konkursie świątecznym od Fundacji „Dom Trzeciego Tysiąclecia” w Zamościu. Na zakończenie uroczystości dyrektorzy Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sitnie złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Następnie odbyło się wspólne spotkanie opłatkowe wszystkich pracowników szkoły i zaproszonych gości.
Jak co roku 14 października odbyła się w naszej szkole uroczystość Dnia Edukacji Narodowej połączona z Dniem Papieskim i ślubowaniem klas pierwszych. Klasy Iai Ib przygotowały część artystyczną z okazji Dnia Edukacji Narodowej i uroczystość ślubowania pod kierunkiem pani Teresy Chodackiej i Anny Kamińskiej, a także montaż słowno-muzyczny z okazji „Dnia Papieskiego” pod kierunkiem pani Marty Wierzchowskiej. Oczywiście na uroczystości nie mogło zabraknąć chóru „Konsonans” pod opieką pani Jolanty Polskiej. Na zakończenie uroczystości wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi dostali kwiaty od uczniów.
30 września odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka i otrzęsiny klas pierwszych. Na początku wszyscy bawili się na dyskotece, a po jakimś czasie pierwsze klasy udały się na otrzęsiny przygotowane przez uczniów klasy IIa. Pierwszoklasiści wykazali się wytrzymałością i odwagą, kiedy starsi koledzy poddawali ich różnym próbom takim jak: picie mleka z papryczką chili i sosem tabasco, klęczenie na grochu, malowanie twarzy markerem i olejem. Zarówno starsi jak i młodsi uczniowie naszej szkoły bawili się wspaniale.
Jakiś czas po rozpoczęciu roku szkolnego klasy pierwsze udały się do Szewni na paintballa, by wraz ze swoimi wychowawcami: panią Anną Kamińską i Teresą Chodacką lepiej się poznać i zintegrować. Najpierw przebrali się w stroje wojskowe, a potem ruszyli na poligon paintballowy. Na koniec wyjazdu odbyło się ognisko. Niektórzy wrócili trochę poobijani, ale i tak była to świetna zabawa.
W połowie września niektóre osoby z naszej szkoły wraz z dwoma nauczycielkami, paniami: Katarzyną Barwińską i Alicją Monastyrską, pojechały na 5-dniowe warsztaty teatralne do Reymontówki. Tam uczyli się podstaw aktorstwa pod okiem pana Antoniego Barłowskiego. W wolnym czasie mogli zwiedzać park, grać w piłkę i tenisa ziemnego. Wieczorem organizowano dyskoteki. Na zakończenie warsztatów uczniowie naszej szkoły wystawili przygotowaną przez siebie na warsztatach sztukę pt."Romeo i Julia".