Nawigacja

Programy edukacyjne

Programy edukacyjne

Programy edukacyjne

 

Podsumowanie projektu edukacyjnego „Jak zdrowo żyć?”

W dniu 23.03.2015r. w Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sitnie odbyło się  podsumowanie projektu edukacyjnego „ Jak zdrowo żyć?”, nad którym wspólnie pracowali uczniowie klasy IIa i IIb. Projekt stanowi integralną część programu edukacyjnego      „ Trzymaj formę!”, którego głównym celem jest promowanie zasad  aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, szczególnie wśród młodzieży.

 Realizacja projektu trwała od listopada 2014 roku do marca 2015r. W ciągu tych kilku miesięcy uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. Podejmowali szereg działań i przedsięwzięć, które przybliżyły im nie tylko zasady zdrowego żywienia czy znaczenie aktywności fizycznej, ale nauczyły współpracy, odpowiedzialności za powierzone zadanie, wyrażania własnych opinii i słuchania opinii innych. Każdy mógł wykazać się swoimi umiejętnościami, zdolnościami, ponieważ działania zostały tak zaplanowane, aby wszyscy mogli odnieść sukces i tak się stało.

Publiczne zaprezentowanie efektów projektu odbyło się z udziałem uczniów całej szkoły, uczniów klas IV-VI Szkół Podstawowych Gminy Sitno, Rady Pedagogicznej oraz zaproszonych gości w tym przedstawicieli: PSSE w Zamościu, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Centrum Kultury z biblioteką, Służby Zdrowia, Organu Prowadzącego w Sitnie, Dyrektorów Szkół Podstawowych Gminy Sitno, Rodziców uczniów klas drugich.

Podczas uroczystości zaprezentowano szereg działań zrealizowanych przez uczniów:

·         wystawa plakatów „Piramidy żywienia” wykonanych przez uczniów klasy IIa i IIb

  •  inscenizacja „Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć”, przygotowana  przez uczniów klas drugich, która w zabawny sposób zachęcała młodzież do kształtowania prozdrowotnych nawyków.
  • prezentacja multimedialna, w której przedstawione zostały działania uczniów pozwalające znaleźć odpowiedź na pytanie ‘Jak zdrowo żyć?”
  • zdjęcia z cyklicznych wystaw gazetek ściennych: „Witaminy i mikroelementy w naszej diecie”, „ Podstawowe składniki odżywcze i ich rola”, „Zasady zdrowego żywienia” , „Mój pomysł na jadłospis”, „Diety i ich rodzaje”, „ Nałogi a zagrożenie życia i zdrowia”, „Etykieta źródłem informacji”, „ Choroby związane z niewłaściwym odżywianiem: nadwaga i otyłość, bulimia i anoreksja

·         wyniki badań ankietowych, przeprowadzonych przez uczniów,  skierowane do rodziców oraz wszystkich uczniów naszej szkoły: BMI uczniów naszej szkoły, ankieta żywieniowa dla rodziców, badanie zachowań konsumenckich i preferencji żywieniowych uczniów

 

·         zdjęcia z prelekcji ‘Nie wystarczy jeść, należy się odżywiać” przeprowadzonej przez panią Wiesławę Gajewską pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu, w której uczestniczyła cała społeczność naszej szkoły. Szeroki zakres prezentowanych zagadnień opartych na przykładach poszerzyły wiedzę uczniów o zasadach odżywiania sprzyjających zdrowiu.

  • zdjęcia z warsztatów „Zasady udzielania pierwszej pomocy  przedmedycznej”, prowadzonych przez instruktora ratownictwa medycznego pana Macieja Morynia w których uczestniczyli uczniowie klasy IIa i IIb

·         prezentacja specjalnego wydanie gazetki szkolnej, w wersji on-line, dostępnej na stronie juniormedia.pl, opracowanej przez uczennice klasy II w ramach zajęć koła dziennikarskiego, której tematem przewodnim jest projekt edukacyjny „Jak zdrowo żyć?” i promowanie prozdrowotnych nawyków żywieniowych.

·         prezentacja w formie zdjęć największych sukcesów sportowych  uczniów naszej szkoły

·         rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego dla klas IV –VI Szkół Podstawowych Gminy Sitno, połączone z wystawą prac wszystkich uczniów oraz wręczeniem dyplomów i nagród zwycięzcom

·         pokaz gimnastyczny pełen skomplikowanych figur i akrobacji zaprezentowany przez uczennice klas drugich

  • prezentacja i degustacja potraw stołów zdrowej żywności, przygotowanych przez uczniów klasy IIa i IIb.

 

                               Wychowawcy klas drugich; Alicja Tarnowska, Teresa Chodacka

 

Podsumowanie programu edukacyjnego „Znajdź właściwe rozwiązanie”

W dniu 29.01.2015r. w Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sitnie odbyła się uroczystość podsumowania działań podejmowanych w ramach realizacji programu profilaktyki antynikotynowej oraz antyalkoholowej. Szkoła uczestniczy w kolejnej  już Vedycji programu organizowanego przez główny Inspektorat Sanitarny.
  W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście  reprezentujący: PSSE w Zamościu, Urząd Gminy, Centrum Kultury z biblioteką , GOPS oraz Ośrodek Zdrowia w Sitnie jak również rodzice oraz  przedstawiciele Rady Rodziców Gimnazjum w Sitnie, Grono Pedagogiczne i uczniowie szkoły.

Celem  głównym  programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej.

Cele szczegółowe programu to: zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

Podczas uroczystości zaprezentowano szereg działań zrealizowanych przez uczniów gimnazjum:

·       wykonanie i ekspozycja cyklu gazetek tematycznych o tematyce antynikotynowej

·       udział uczniów w cyklu warsztatów prowadzonych w ramach godzin wychowawczych: „Poznajmy się bliżej”, „Laboratorium ciała”, „Naucz się mówić „NIE”,        „Znajdź właściwe rozwiązanie”, „Uwierz w siebie”

·       udział uczniów w warsztatach z psychologiem:„Promowanie właściwej komunikacji i tolerancji”

·       ekspozycja prac  wykonanych przez uczniów w ramach konkursu plastycznego na „Plakat i ulotkę o tematyce antynikotynowej”

·       ekspozycja prac konkursowych „Graffiti antynikotynowe i antyalkoholowe” wykonanych przez przedstawicieli klas I, IIA, IIB, III

·       przedstawienie wyników ankiet: Life ankieta „Czy Pan/Pani pali”oraz ankieta uczestników programu

·       prezentacje multimedialne wykonane przez uczniów w ramach konkursu: „Profilaktyka antynikotynowa i antyalkoholowa”

·       rozwiązywanie krzyżówek profilaktycznych

·       inscenizacja o tematyce antynikotynowej i antyalkoholowej „PAPIEROS -NIE, ALKOHOL -NIE” w wykonaniu uczniów klasy I

·       rozstrzygnięcie konkursów oraz wręczenie nagród uczniom

Koordynator programu: Alicja Tarnowska

 

 

Znajdź właściwe rozwiązanie.

 

W roku szkolnym 2014/2015 nasze gimnazjum uczestniczy w kolejnej edycji programu profilaktyki „Znajdź właściwe rozwiązanie”. W klasie pierwszej gimnazjum na przełomie listopada i grudnia zostanie przeprowadzony cykl zajęć warsztatowych. Uczniowie przygotują plakaty, ulotki, prezentacje multimedialne oraz wykonają gazetki tematyczne dotyczące profilaktyki antynikotynowej oraz profilaktyki uzależnień( w tym również od alkoholu).

W ramach realizacji programy uczniowie wszystkich klas gimnazjum uczestniczyły w zajęciach warsztatowych z psychologiem pt. „Przeciwdziałanie przemocy agresji oraz promowanie właściwej komunikacji i tolerancji”.

Realizacja programu zostanie zakończona uroczystym przedstawieniem, na którym zostaną zaprezentowane działania uczniów.

 

SZKOŁA MŁODYCH LIDERÓW

Projekt EFS

 

 

 

Program edukacyjny  „Trzymaj Formę! ”

 

W roku szkolnym 2013/2014 w miesiącach luty- maj 2014r. uczniowie gimnazjum wzięli udział w realizacji  kolejnej edycji programu edukacyjnego „Trzymaj Formę ”

W programie bezpośrednio uczestniczyło 39 uczniów klasy IA i I B. oraz ok. 30 uczniów zaangażowanych w realizację sporadycznie.

Ogólnym celem programu "Trzymaj formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży naszej szkoły poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Program pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie, wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Ma on służyć promocji aktywności fizycznej, uczyć prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się młodzieży oraz rozsądnego korzystania z multimediów, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie.

 

Cele szczegółowe:

  • Zachęcenie młodzieży do aktywnego stylu życia  oraz kształtowanie  nawyków prozdrowotnych, poprzez  ich udział w różnych zajęciach sportowych, między innymi w rozgrywkach między-klasowych, sportowych zajęciach pozalekcyjnych
  • Kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych uczniów i ich rodzin.
  • Propagowanie systematycznej aktywności fizycznej.
  • Poszerzenie wiedzy dotyczącej zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, aktywności fizycznej, zachowań konsumenckich
  • Kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania zdrowia i kondycji fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej i świadomego wyboru.
  • Nauka zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się młodzieży

ØIntegracja wiedzy o zdrowym odżywianiu się w bloku przedmiotowym

  • Kształtowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem.
  • Uświadomienie młodzieży zagrożeń wynikających z nadużywania telefonów komórkowych i multimediów.
  • Uświadomienie młodzieży skutków niewłaściwej postawy ciała podczas trwania zajęć szkolnych i wykonywania innych  czynności.
  • Kształtowanie umiejętności budowania „osobistego modelu zdrowego stylu życia

ØZebranie informacji na temat zdrowej żywności i metod odżywiania się

ØUłożenie jadłospisu i przygotowanie posiłków zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

ØPrzygotowanie i prezentacja materiałów w czasie realizacji projektu – wystawa.

  • Wdrażanie na terenie szkoły (sklepik szkolny) zdrowej żywności poprzez propagowanie owoców, soków owocowych, jogurtów pitnych i batoników z mussli, orzechów i suszonych owoców jako zdrowszej alternatywy dla typowych, czekoladowych batonów
  • Zachęcenie młodzieży do większej aktywności ruchowej, która pomoże im zachować właściwą masę ciała, utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, rozładować stres poprzez organizację rozgrywek sportowych, rajdów rowerowych
  • Zapoznanie uczniów z zasadami racjonalnego żywienia, zdrową żywnością, wskazanie na umiejętność w wyborze zdrowej żywności i jej przygotowaniu.

 

Efekty podjętych działań:

  • Uczniowie wykorzystują zdobytą podczas realizacji programu wiedzę
    i umiejętności w  codziennym  życiu.
  • Biblioteka wyposażona jest w publikacje dotyczące zasad zdrowego żywienia
    - materiały dostępne również dla rodziców.
  • Uczniowie są aktywni, podejmują ciekawe akcje prozdrowotne.
  • Uczniowie i ich rodzice umieją z pożytkiem dla zdrowia organizować swój czas wolny.
  • Uczniowie osiągają coraz lepsze sukcesy w sporcie.
  • Uczniowie i ich rodzice wyposażeni są w wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej.
  • Uczniowie potrafią zbudować swój „osobisty model zdrowego stylu życia”

 

Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się różnorodne formy aktywności fizycznej, głownie udział w zawodach sportowych , wycieczkach i rajdach rowerowych.

Koordynator programu :

Alicja Tarnowska

 

Program edukacyjny  „Znajdź właściwe rozwiązanie”

 

W roku szkolnym 2013/2014 w miesiącach listopad 2013r. - luty 2014r. uczniowie gimnazjum wzięli udział w realizacji  kolejnej edycji programu edukacyjnego „Znajdź właściwe rozwiązanie”.

W programie uczestniczyło 39 uczniów klasy IA i I B.

Realizacja programu polegała na:

  • Prowadzeniu zajęć warsztatowych zgodnie ze scenariuszami zajęć
  • Wykonywaniu gazetek o problematyce antynikotynowej
  • Prowadzeniu pogadanek z uczniami na temat wpływu palenia na zdrowie ,

problemami z presją otoczenia rówieśników

  • Udziale uczniów w prelekcji filmu „ Zagrożenia wynikające z palenia tytoniu”
  • Przeprowadzeniu wśród uczniów ankiety opracowanej przez Główny Inspektor Sanitarny

 

Program z pewnością będzie realizowany w kolejnym roku szkolnym, ze względu na jego kluczowe przesłanie. Szkoła jest miejscem, które powinno zachęcać do prowadzenia zdrowego stylu życia, przypominając jednocześnie o nadrzędnym prawie każdego człowieka do życia w zdrowym środowisku, wolnym od dymu tytoniowego.

W ramach obchodów Ogólnoświatowego Dnia bez Tytoniu w dn. 31 maja oraz Światowego dnia Rzucenia Palenia 21 listopada uczniowie przygotowali gazetki tematyczne oraz wzięli udział w burzy mózgów pod hasłem „ Polityka antynikotynowa w szkole”.

Realizacja programu pozwoliła na uzmysłowienie uczniom jak ważna jest postawa rówieśników w kształtowaniu postaw i zachowań prozdrowotnych, gdyż młodzież szczególnie silnie identyfikuje się z  otaczającym ją środowiskiem, czerpiąc przykłady od kolegów i koleżanek.

 

Koordynator programu :

Alicja Tarnowska

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Sitnie
    Gimnazjum w Sitnie, 22-424 Sitno 53a
  • 84 611 24 10

Galeria zdjęć