„ ŻYCIE JEST ŚMIECHU WARTE”, CZYLI O EDUKACJI TEATRALNEJ W GIMNAZJUM W SITNIE.
3 czerwca 2016r. w Gimnazjum w Sitnie odbyły się XV Spotkania Teatralne Gimnazjów Powiatu Zamojskiego, pod Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.
CO WSPÓLNEGO MAJĄ: TEATR I SIENKIEWICZ?
3 czerwca 2016r. Gimnazjum w Sitnie stworzyło możliwość przeniesienia się w świat bohaterów utworów Henryka Sienkiewicza. Sposób, w jaki to uczyniono, okazał się innowacyjny. Dlaczego? Co wspólnego mają: Teatr i Sienkiewicz.
Zadaniem do lat realizowanym przez Gimnazjum jest wychowywanie poprzez teatr. Służą temu organizowane Spotkania Teatralne, które umożliwiają konfrontację dorobku artystycznego teatrów amatorskich. Dodatkowo aktywizują gimnazjalistów, którzy są gospodarzami imprezy.
2016 to Rok Sienkiewicza ( 170. Rocznica urodzin i 100. Rocznica śmierci pisarza), więc Spotkaniom Teatralnym patronował H. Sienkiewicz. To twórca, w dorobku którego nie ma dzieł dramatycznych. Jednakże bohaterowie jego utworów nierzadko przyjmują maski i odgrywają różnorodne role. Taka postawa jest właściwa nie tylko wykreowanym postaciom literackim. Zwykli ludzie nakładają także różne maski, bo tego wymaga sytuacja, bo czują się bezpiecznie, bo nie chcą ujawnić prawdziwego siebie. Uzasadnione wydaje się zatem przyjęcie sienkiewiczowskich słów: „ Życie jest śmiechu warte”, jako myśli przewodniej tegorocznych Spotkań Teatralnych. Ich wieloznaczność otworzyła szerokie możliwości dla realizacji scenicznej dowolnych tekstów.
CO WSPÓLNEGO MAJĄ WERDYKTY: JURY GŁÓWNGO I RÓWIEŚNIKÓW?
Oceny występu zespołów teatralnych dokonało niezależne jury w składzie: p. Maria Krawczyk, polonistka, instruktor teatralny, p. Marzena Miśkiewicz, prezes stowarzyszenia Art Avanti, p. Barbara Rabiega, solistka Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego.
I miejsce przyznano zespołowi Za Kurtyną- Gimnazjum w Łabuńkach Pierwszych, opiekun p. Marta Pakos. Nagrodę za II miejsce odebrał zespół Carpe diem- Gimnazjum w Szczebrzeszynie, opiekun p. Aneta Bartoszczyk- Trochimiuk. Fundatorem obu nagród był Wójt Gminy Sitno, pan Marian Bernat.
Wyróżniono: 1. Teatr „ Dwójka”- Gimnazjum nr 2 w Zamościu, za kreatywność scenariusza-opiekun p. Mariusz Stępora; 2. ALEBABKI- Gimnazjum w Średniem Dużem za niekonwencjonalną formę kabaretu- opiekun p. Renata Łazowska- Zając; 3. Natalię Karchut z Gimnazjum w Łabuńkach Pierwszych za grę aktorską; 4. Krystiana Petza z Gimnazjum w Sitnie za grę aktorską.
Dodatkowo nagrodę przyznali rówieśnicy ( gimnazjaliści z występujących zespołów teatralnych). W ich ocenie najlepszy był Zespół teatralny Gimnazjum w Sitnie, opiekun p. Urszula Semczuk, dla którego prezent ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
Wszystkie zespoły otrzymały Statuetki Uczestnictwa ufundowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty, nagrody książkowe przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, przez Posła na Sejm RP - pana Sławomira Zawiślaka, Starostę Zamojskiego, pana Henryka Mateja, a także upominki przekazane przez darczyńców: Hurtownię zabawek „ Ewentex”, Hurtownię „ Azet”, „ Polisę - Życie” .
Wsparcia finansowego udzielili: Rada Rodziców Gimnazjum w Sitnie, Powiatowy Bank Spółdzielczy o/Sitno, Pan Jan Ryszczuk – Radny Gminy Sitno, Pani Alina Tarkot- Sołtys Wsi Sitno, Biuro turystyczne Halej’s Travels, Pan Adam Parfianowicz – PRINT SERVICE, Biuro turystyczne ,,Tripper”, Pani Barbara Malec - Restauracja Kuchnia Smakosza, Pani Agnieszka Korniak - Pracownia Florystyczna ,,Ines”, Pan Mieczysław Strumidło. Dziękujemy.
CO WSPÓŁNEGO MAJĄ: PRZYGOTOWANIE WIDOWISKA I JEGO ODBIÓR?
Jako gość specjalny wystąpił zespół „ Kameleon” z Mircza. Gimnazjum w Mirczu, wraz z naszym, należy do grupy szkół noszących imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kilka dni temu nasze gimnazja obchodziły Dzień Patrona i podczas spotkań Teatralnych „ Kameleon” zaprezentował widowisko odnoszące się do osoby Prymasa. W zmaganiach konkursowych zaprezentowane zostały widowiska zróżnicowane pod względem treści i formy. Bawiły, rozśmieszały, zmuszały do refleksji.
Gimnazjum w Sitnie gościło: p. Marzenę Poździk –przedstawicielkę Kuratorium Oświaty, Wójta Gminy Sitno- p. Mariana Bernata, Posła na Sejm RP- p. Sławomira Zawiślaka, p. Dagmarę Kosarską – dyrektor Gimnazjum w Jarosławcu, p. Agnieszkę Herc – dyrektor Szkoły Podstawowej w Jarosławcu, p. Mariolę Cacak –dyrektor Szkoły Podstawowej w Kolonii Sitno, pracowników Urzędu Gminy Sitno, pracowników Referatu Oświaty i Centrum Kultury z Biblioteką w Sitnie, P. Danutę Twardziszewską- dyrektor Powiatowego Banku Spółdzielczego o/ Sitno, p. Lucjana Łuczyszyna, przedstawicieli Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zamościu –p. Magdalenę Popko i p. Mariana Szostaka, Rodziców uczniów naszego Gimnazjum.
Wrażeniami z pracy aktorskiej podzielił się uczeń Gimnazjum w Sitnie, Krystian Petz - Przygotowania do tegorocznych Spotkań Teatralnych wymagały od całego zespołu ogromnego wysiłku. Prace nad scenografią, strojami oraz przede wszystkim nad grą aktorską, okazały się nie lada wyzwaniem. Jako że osobiście wcieliłem się postać skate'a Romea, musiałem przełamać swoją barierę powściągliwości, gdyż rola ta w żadnym stopniu nie odzwierciedla mojej osobowości i stylu bycia. Ciągłe granie osoby z innym charakterem, niż własny, jest naprawdę wielkim wyzwaniem, natomiast potem są brawa i chwile na scenie, których się nie zapomina.
-W parodii "Romeo i Julia" zagrałam Martę i muszę przyznać ,że ta rola, chodź Marta jest przeciwieństwem mojej osoby, pomogła mi w życiu osobistym. Dzięki niej nauczyłam się uzewnętrzniać swoje emocje i odkryłam , że w realnym życiu bardzo często zakładamy maski, tak jak w teatrze. Dzięki perfekcyjnemu przygotowaniu, wsparciu znajomych ,bo to przecież oni służyli radą, ale i spoglądali krytycznym okiem oraz dzięki samozaparciu mogę powiedzieć ,że odniosłam swój prywatny, mały sukces. Cieszę się, że mogłam dać część siebie w tym fenomenalnym przedsięwzięciu- relacjonuje uczennica Gimnazjum w Sitnie, Natalia Niedźwiedź.
Odbiorca dzieła teatralnego ma niepodważalne prawo do indywidualnej oceny. Każdy ma inną wrażliwość, percepcję i preferencje. Ważne, że są gimnazjalne zespoły teatralne, które nie boją się wyzwań, przygotowują widowiska i czekają na recenzje. Istotne jest budowanie relacji akto r- widz, widz - aktor.
Katarzyna Barwińska
Sitno, 03.06.2016r.
Protokół
posiedzenia Jury w ramach XV Spotkań Teatralnych Gimnazjów Powiatu Zamojskiego.
Komisja w składzie:
Przewodniczący - Maria Jadwiga Krawczyk
Członkowie - Barbara Rabiega, Marzena Edyta Miśkiewicz
postanowiła przyznać:
4 wyróżnienia:
1) dla Teatru „Dwójka” z Gimnazjum Nr2 w Zamościu za kreatywność scenariusza.
2) dla Zespołu „Alebabki” z Publicznego Gimnazjum w Średniem Dużem za niekonwencjonalną formę kabaretu.
3) dla Natalii Korchut za grę aktorską
4) dla Krystiana Petz za grę aktorską
II miejsce (nagroda) dla Grupy teatralnej „Carpe Diem” z Gimnazjum w Szczebrzeszynie
I miejsce (nagroda) dla Zespołu „Za kurtyną” z Gimnazjum w Łabuńkach Pierwszych
Maria Krawczyk
Barbara Rabiega
Marzena Miśkiewicz
Serdecznie zapraszamy Grupy Teatralne do udziału w XV Spotkaniach Teatralnych Gimnazjów Powiatu Zamojskiego, nad którymi Honorowy Patronat objął Lubelski Kurator Oświaty.
Spotkania odbędą się 03 czerwca 2016r. w budynku Gimnazjum w Sitnie.
Wydarzeniom artystycznym roku 2016 patronuje Henryk Sienkiewicz - twórca, w dorobku którego nie ma dzieł dramatycznych. Jednakże bohaterowie jego utworów nierzadko przyjmują maski i odgrywają różnorodne role.
Znamienne słowa Petroniusza: „ Życie jest śmiechu warte” stały się myślą przewodnią tegorocznych Spotkań Teatralnych. Ich wieloznaczność otwiera szerokie możliwości dla realizacji scenicznej dowolnych tekstów. Życzymy Państwu wydobycia najlepszej z nich.
Spotkania Teatralne mają charakter powiatowy. Poza konkursem wystąpi zespół teatralny ze współpracujących szkół noszących imię Kard. St. Wyszyńskiego, z Gimnazjum w Mirczu.
I. Cele Spotkań:
II. Termin i miejsce: 03 czerwca 2016r. Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sitnie.
III. Warunki uczestnictwa:
1. W Spotkaniach Teatralnych mogą brać udział zespoły działające w gimnazjach.
Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sitnie
Sitno
gimnazjumsitno@wp.pl
IV. Forma, temat, czas prezentacji:
V. Jury/ nagrody:
VI. Zasady organizacyjne: