Nauczyć się wiersza „ na pamięć”…. teoretycznie każdy może, ale wygłosić go w taki sposób, by poruszyć, zachwycić, zdenerwować, oburzyć, oczarować, wzbudzić podziw, rozdrażnić czy zaczarować, czyli wyzwolić jakiekolwiek emocje … to zdolność właściwa wybranym.
Jury XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego, organizowanego pod Honorowym Patronatem Pani Katarzyny Herbert- Żony Poety, przyznało Krystianowi II miejsce w kategorii recytacja- gimnazjum.Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem „ Kultura antyczna w twórczości Zbigniewa Herberta” i organizowana była przez XIV LO w Lublinie w IX kategoriach.
Umiejętności recytatorskie można doskonalić poprzez odpowiednie ćwiczenia, a można je po prostu „ mieć”. 14 marca, podczas przesłuchań konkursowych, Krystian wygłosił dwa wiersze Herberta. Jego interpretacja wzbudziła uznanie jurorów. Dnia 1 kwietnia Krystian wziął udział w Koncercie Laureatów, podczas którego odebrał nagrodę za II miejsce.
W głosowej interpretacji tekstu każdemu z nas podoba się co innego, a w Lublinie kilku osobom spodobało się to, jak recytuje Krystian. Gratulacje!!!
Moduł Informacje dla rodziców i uczniów został zmodyfikowany
Informujemy, że dnia 05 kwietnia 2016 r. (wtorek) o godzinie 16.00 odbędzie się zebranie z rodzicami.
Serdecznie zapraszamy!
„ Kto czyta książki, żyje podwójnie”- to przeżycie estetyczne, edukacyjne, a przede wszystkim źródło doznań rozwijających naszą osobowość, które trudno zestawić z jakąkolwiek inną formą rozrywki. Nieprzypadkowo myśl ta stała się motywem przewodnim realizowanej Innowacji Pedagogicznej. W naszym Gimnazjum prowadzone były działania zmierzające do propagowania czytelnictwa: zajęcia warsztatowe w bibliotece szkolnej, gminnej, pedagogicznej, konkurs na wykonanie oryginalnej książki, konsultacje przygotowujące do prezentacji pasji czytelniczych metodą booktalkingu.
Dnia 9 marca b.r. odbyło się podsumowanie realizowanych zadań. Najbardziej aktywni uczniowie otrzymali nagrody. Młodzież wysłuchała opowieści kolegów o książkach, które warto przeczytać. Natalia, Weronika, Martyna, Julia i Krystian przekonywali o walorach ulubionych książek. Ich wystąpienia były ciekawe, a przekazane treści fascynujące. Dowód? – idealna, niczym niezmącona cisza na widowni.
Dnia 12.01.2016 r. w Szczebrzeszynie odbyły się Drużynowe Zawody Szkolnego Związku Sportowego w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców powiatu zamojskiego. Nasze gimnazjum było reprezentowane przez drużynę chłopców w składzie: Dominik Dadia i Krystian Jankowski – chłopcy zajęli II miejsce i awansowali na zawody rejonowe. Drużynę dziewcząt w składzie: Patrycja Rycaj i Aleksandra Łuczka – były bezkonkurencyjne zajęły po raz kolejny I miejsce i awansowały na zawody rejonowe.
Serdecznie gratulujemy.
Dnia 28.01.2016 r. w Kocudzy odbyły się Drużynowe Zawody Szkolnego Związku Sportowego w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców województwa lubelskiego.
Drużyna dziewcząt w składzie: Patrycja Rycaj i Aleksandra Łuczka reprezentowały nasze gimnazjum (wcześniej wygrywając w zawodach powiatowych i rejonowych zajmując I miejsce). Po zaciętej rywalizacji nasze dziewczyny zajęły II miejsce w województwie lubelskim. To ogromny sukces – bardzo dziękujemy.
Radosnych Świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją budzącej się do życia
wiosny i wiarą w sens życia.
Pogody życia i radości płynącej z faktu
Zmartwychwstania Pańskiego
oraz smacznego święconego jajka
w gronie najbliższych osób
życzą
Dyrektor, Grono Pedagogiczne
Rada Rodziców i Uczniowie
Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Sitnie
Informujemy, że dnia 28 stycznia 2016 r. (czwartek) o godzinie 16.00 odbędzie się zebranie z rodzicami. Po spotkaniu z wychowawcami zapraszamy na konsultacje indywidualne z nauczycielami.
Serdecznie zapraszamy!
W dniu 09.03.2016 r. w naszej szkole odbyła się akademia pod hasłem „Miłość, kobiety i śpiew”. Podczas I części koło teatralne zaprosiło wszystkich do kawiarenki zakochanych – było to krótkie przedstawienie o miłości przeplatane piosenkami o tej tematyce.
Następnie chłopcy przeprowadzili konkurs na super dziewczynę naszej szkoły. Każdą klasę reprezentowała jedna dziewczyna wybrana przez jej męską część. Konkursy w jakich konkurowały dziewczyny to: najładniejsze selfie, dmuchanie balona dowolną techniką, rozpoznawanie sprzętów, układanie puzzli, rozpoznawanie marek samochodów i obieranie jajka ugotowanego na twardo. Osobą, która najszybciej i najlepiej wykonała wszystkie zadania była uczennica klasy III B Klaudia Szczypa, otrzymała tytuł super dziewczyny naszej szkoły.
Moduł Informacje dla rodziców i uczniów został zmodyfikowany
Dnia 15 marca 2016r. zrealizowany został ostatni z przyjętych celów Innowacji Pedagogicznej
„ Kto czyta książki, żyje podwójnie”- organizacja, wspólnie z Centrum Kultury z Biblioteką w Sitnie, Gminnego Konkursu Czytelniczego. Kierując się chęcią popularyzacji, podnoszenia poziomu czytelnictwa i rozwijania kompetencji czytelniczych, organizatorzy chcieli zachęcić uczniów do sięgania po różnego typu literaturę.
I udało się. Uczestnicy Konkursu stworzyli sytuację sprzyjającą przeżyciu estetycznemu i dostrzeżeniu wartości literatury. I to jest fakt.
W zmaganiach konkursowych wzięło udział 25 uczniów ze szkół Gminy Sitno, którzy przekonywali o swoich zainteresowaniach czytelniczych, dzięki idealnemu opanowaniu techniki żywego słowa. Uczestnicy konkursu stworzyli niepowtarzalny klimat wystąpień, wiernie oddali nastrój prezentowanej przez siebie książki, znakomicie prezentowali jej bohaterów, doskonale relacjonowali zdarzenia. Wypowiedziom towarzyszyły prezentacje multimedialne, podkłady muzyczne, rekwizyty, przebrania. Uczniowie udowodnili, że potrafią posługiwać się językiem polskim, że znają tajniki retoryki, że posiadają pewność siebie podczas autoprezentacji. Komisja konkursowa ( p. E. Stankiewicz- Biblioteka Publiczna Gminy Zamość, D. Zwolińska- Dyskusyjny Klub Książki w Zamościu , I. Bednarska- Dec-Biblioteka w Cześnikach) nie miała łatwego zadania. Po długich obradach ogłoszono zwycięzców: w kategorii szkoła podstawowa, wyróżnienia otrzymali: Martyna Margol ( SP Horyszów Polski), Katarzyna Antoszek ( SP Horyszów Polski), Kamila Rozkres ( SP Sitno), III miejsce zajął Kacper Zaleski ( SP Sitno) , II miejsce- Oliwia Basaj ( SP Jarosławiec), I miejsce- Kaja Greszta ( SP Horyszów Polski); w kategorii gimnazjum III miejsce przypadło Natalii Niedźwiedź ( Gimnazjum w Sitnie), II miejsce- Magdalenie Żurek ( Gimnazjum w Jarosławcu) , I miejsce Krystianowi Petz ( Gimnazjum w Sitnie). Nagrody książkowe wręczyli: p. Alicja Monastyrska- Dyrektor Gimnazjum w Sitnie i p. Marian Bernat- Wójt Gminy Sitno.
Wszystkim uczniom gratulujemy entuzjazmu czytelniczego, ekspresji w wyrażaniu myśli, ciekawej formy przekazu pasji czytelniczych. Opiekunom: Joannie Szajewskiej, Marii Bzikot, Monice Duras, Beacie Jackowsiej, Annie Złomańczuk, Beacie Śniechowskiej, Kamili Szmidt, Dorocie Pomian, Katarzynie Barwińskiej, składamy podziękowania za rozbudzanie pasji interpretacyjnych, rozwijanie kompetencji czytelniczych, stwarzanie sytuacji wszechstronnego rozwoju ucznia.
Kolejny raz udaliśmy się do ZDK na przedstawienie teatralne. 14 stycznia obejrzeliśmy sztukę „ Teatralne potyczki”, składającą się z fragmentów kilku dzieł literackich. Akcja rozgrywała się na dwóch planach, czyli mieliśmy okazję zobaczyć „ teatr w teatrze”. O czym było widowisko? Podczas próby teatralnej pojawiła się widomość o wizycie reżysera poszukującego „ nowych twarzy” i konflikt między aktorami był gotowy…
Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami.
Zadaniem przyjętym do realizacji w Szkolnym Programie Wychowawczym Gimnazjum w Sitnie jest doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem polskim. Podejmowane dotychczas działania przybierały różne formy. W obecnym roku szkolnym zaplanowaliśmy kontynuowanie kształcenia świadomego posługiwania się językiem polskim. Planujemy stworzenie sytuacji sprzyjających wzmocnieniu czytelnictwa, nie tylko w naszym gimnazjum, ale również w szkołach Gminy Sitno. Chcemy nakłonić młodzież i dzieci do sięgania po różnorodną literaturę, a wreszcie do prezentacji wybranych książek metodą booktalkingu podczas organizowanego, we współpracy z Biblioteką Gminną, konkursu czytelniczego.
Dnia 19 listopada b.r. Nasze Gimnazjum otrzymało akceptację Lubelskiego Kuratora Oświaty wprowadzenia do realizacji zadań innowacji pedagogicznej „ Kto czyta książki, żyje podwójnie”.
Innowacja wynika z chęci popularyzacji i podnoszenia poziomu czytelnictwa, rozwijania kompetencji czytelniczych ( zgodnie z polityką oświatową MEN na rok szkolny 2015/2016), zachęcania do sięgania po różnego typu literaturę, rozwijania kreatywności, umiejętności wyrażania myśli i samodzielnego przygotowania tekstu wystąpienia podczas konkursu, stworzenia sytuacji sprzyjającej przeżyciu estetycznemu i dostrzeżenia wartości literatury, promocji szkoły w środowisku lokalnym
Cele:
- propagowanie czytelnictwa, podnoszenie jego poziomu
- rozwijanie świadomości literackiej
- kształcenie świadomego, refleksyjnego doboru książek
- kształtowanie umiejętności budowania spójnej wypowiedzi zgodnie z zamierzoną intencją, z wykorzystaniem środków retorycznych, do konkursu czytelniczego
- zorganizowanie Gminnego Konkursu „ Booktalking, czyli książkomównienie”
Czas realizacji: - listopad 2015r.- marzec 2016r
UWAGA !!
Sądzisz, że masz talent ?! Mamy coś specjalnie dla Ciebie!
Jeśli posiadasz nietypowe, „dziwne”, a nawet zwyczajne zdolności masz szansę pokazać co potrafisz.
Nie wstydź się ujawnić. Zgłoś sie do szkolnego konkursu „Mam Talent”!
Zgłoszenia przyjmuje p .Dorota Smoląg oraz Julia Diadia
z klasy II do 08.01.2016r.
Szczegółowy regulamin znajdziesz na stronie szkoły (w zakładce ”samorząd”) J
Czekamy na Ciebie ! Nie pożałujesz
Trzyosobowa grupa uczniów naszej szkoły w składzie: Katarzyna Bielik, Natalia Niedźwiedź i Krystian Petz zajęła pierwsze miejsce w Turnieju Gimnazjów „Zamość – the Ideal Town”, otrzymując atrakcyjne nagrody i dyplomy. Krystian zdobył również nagrodę specjalną za najlepszy wynik z testu w klasyfikacji indywidualnej; uzyskał 68 punktów na 70 możliwych do zdobycia. Organizatorem konkursu, który odbył się w dniu 11 marca, był po raz trzeci Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Zamość. Test wiedzy w języku angielskim o historii i zabytkach Zamościa rozwiązywało 106 uczniów z 24 gimnazjów.
Talent poetycki uczennicy klasy II, Weroniki Tutki, doceniło jury 30 Konkursu Literackiego “Debiut” organizowanego przez Zamojski Dom Kultury. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział czterdziestu autorów. Weronika zgłosiła 2 utwory i … otrzymała wyróżnienie w kategorii poezja. „ Jurorki dostrzegają potencjał myślowy autorki” – czytamy w uzasadnieniu. Nagrodzone utwory, zostaną opublikowane w biblioteczce „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego” ( nr 1/2016). Weronika, wraz z innymi debiutami, weźmie udział w „Spotkaniach na schodach” , które odbędą się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego.
Tradycją naszej szkoły jest wspólna Wigilia, w tym roku odbyła się 21.12.2015. Jasełka przygotowane zostały przez uczniów ze szkoły podstawowej z klasy szóstej pod kierunkiem katechety ks. Tomasza Bazana. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców oraz aniołów była przeplatana kolędami i pastorałkami w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem Pani Jolanty Polskiej. Na zakończenie Pan Dyrektor Szkoły Podstawowej złożył wszystkim życzenia świąteczne i w świątecznym nastroju uczniowie z nauczycielami udali się do klas podzielić się opłatkiem.
Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne Gimnazjum serdecznie zapraszają wszystkich rodziców na Dzień Otwarty Szkoły
17 grudnia (czwartek) 2015 r. w godz. 1500- 1600
Dzień Otwarty Gimnazjum
Zespół uczniów klasy II zaplanował realizację projektu edukacyjnego mającego na celu rozwiązanie problemu: Dzień Otwarty Gimnazjum, ale jak?
Po dokonaniu wyboru tematu projektu uczniowie, pod opieką wychowawczyni, określili cele i opracowali etapy realizacji działań. Publiczna prezentacja rezultatów projektu „ Nie taki diabeł straszny” – Dzień Otwarty Gimnazjum, ale jak? odbyła się dnia 12 lutego. Dominowała czerwień ( walentynkowa) tulipanów, aranżacji przestrzeni szkolneji identyfikatorów- serduszek. Zaproszonych uczniów i nauczycieli Szkół Podstawowych powitała Dyrektor szkoły, p. Alicja Monastyrska. Uczniowie SP wzięli udział w próbie przedstawienia z okazji Walentynek. Można było przyjrzeć się w jaki sposób drugoklasiści ćwiczą role do sceny balkonowej dramatu „ Romeo i Julia”. Następnie konferansjer, Weronika Skóra, przedstawiła plan Dnia. Jak było???? - kilka ćwiczeń integrujących społeczność, pokaz multimedialny i mini- film na temat życia szkoły, pokaz gimnastyczno- akrobatyczny, jazda BMX- em, wędrówka „ od sali lekcyjnej do sali” ( a tam: pokazy chemiczne, fizyczne, oglądanie świata „ przez szkiełko” mikroskopu, zabawy: matematyczne, językowe, pędzlem i kredką, sztuka origami) i podsumowanie Dnia „ na słodko”. Uczniowie klasy II doskonale poradzili sobie z realizacją projektu. Zaprezentowali umiejętności edukacyjne i artystyczne, weszli w rolę przewodników, reżyserów, aktorów, gimnastyczek, dekoratorów, choreografów, informatyków- słowem, gimnazjalistów z Sitna.