Moduł Dyrektor i kadra został zmodyfikowany
Spotkanie z wychwawcami klas I i II odbędzie się dn. 04.04. 2017r. ( wtorek) o godzinie 1600.
Spotkanie z wychowawcą klasy III odbędzie się dn. 05. 04. 2017r. ( środa) o godzinie 1630 .
Serdecznie zapraszamy.
Zaczęło się od tego, że „władzę” przejęli uczniowie. Dziewczyny z klasy III odważnie wkroczyły do klas i koncertowo poprowadziły lekcje zastępując nauczycieli. Radku o tobie też pamiętamy – dałeś sobie świetnie radę! Tradycyjnie 8 marca wszyscy panowie pragną złożyć życzenia kobietom . Nasi nie są inni - już z samego rana męska delegacja wręczyła piękne tulipany i róże wszystkim dziewczynom, kobietom, paniom z najlepszymi życzeniami. Na każdej przerwie szkolny radiowęzeł przekazywał dedykacje muzyczne. I tu tradycja się skończyła, bo zamiast laurek i akademii chłopcy zorganizowali dla swoich koleżanek szkolny turniej piłki nożnej. Wola walki i zwycięstwa była ogromna. Rywalizacja oczywiście fair play! Przy wspaniałym dopingu publiczności oraz profesjonalnym i bezstronnym sędziowaniu wygrała reprezentacja z klasy III. Wręczenie dyplomów i nagród wszystkim zawodniczkom biorącym udział w turnieju, było świetną okazją do posumowania rozgrywek szkolnych piłki nożnej chłopców i siatkowej dziewcząt. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i medale. Fajnie, że tak wielu uczniów się zaangażowało i postawiło na aktywne spędzenie czasu wolnego i zdrowy tryb życia.
Do Zamościa prywatnymi autami z rodzicami, do Lublina busem z nauczycielką j. polskiego i o godzinie 9.00, dnia 7 marca, dotarłyśmy do Zespołu Szkół Ogólnokształcących na ul. Radzyńską 5. Tam od razu zaproszono nas na warsztaty z kultury słowa. Następnie rozpoczęły się eliminacje konkursowe w jednej z pięciu kategorii Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego- recytacji. Tegoroczna, XVII Edycja, przebiegała pod hasłem „ Miłość w twórczości Zbigniewa Herberta”. Znalazłyśmy się w gronie 40 gimnazjalistów, którzy próbowali wywrzeć jak najlepsze wrażenie na jurorach, głosowo interpretując wiersze Herberta. Wkrótce wyniki przesłuchań.
Z okazji Dnia Św. Walentego uczniowie klasy drugiej pod kierunkiem nauczyciela przygotowali program słowno-muzyczny przybliżający tradycje i zwyczaje walentynkowe. Zgromadzeni na apelu szkolnym uczniowie obok treści informujących o samym święcie wysłuchali również wierszy i piosenek o tematyce nawiązującej do Święta Zakochanych. Pod koniec apelu ogłoszono wyniki wyborów na najsympatyczniejszego ucznia i najsympatyczniejszą uczennicę naszego Gimnazjum.
Zbigniew Masternak jest pisarzem, dziennikarzem, scenarzystą filmowym i producentem.
Podczas spotkania w Centrum Kultury w Sitnie, które odbyło się 15 lutego 2017r., Pan Masternak przybliżył nam świat tworzenia filmu: omówił etapy powstawania scenariusza, przedstawił konstrukcję bohaterów i zapoznał nas ze sposobem pisania dialogów.
A następnie... my, uczniowie Gimnazjum oraz nasi koledzy z Gimnazjum w Jarosławcu, przygotowaliśmy własne pomysły scenariuszowe. Pracowaliśmy w grupach. Powstałe scenopisy odczytaliśmy na podsumowanie warsztatów. Staraliśmy się bardzo. Motywacją była zaproponowana przez Pana Zbigniewa Masternaka nagroda, czyli 5-tka …
z j. polskiego. Okazało się, że wyłonienie zwycięzców nie było łatwe. Prowadzący zaproponował 5-tki dla wszystkich uczniów, a pani polonistka …………….. od razu się zgodziła.
Quiz Walentynowy organizowany przez pedagoga i bibliotekę szkolną rozstrzygnięty. Trzy osoby odpowiedziały prawidłowo na wszystkie pytania, jedna z osób nie znała odpowiedzi na jedno pytanie. Nagrody zostaną wręczone podczas choinki szkolnej.Wszystkim gratuluję.
28 stycznia 2017 r. w Kościele Rektoralnym pw. św. Katarzyny w Zamościu odbyła się uroczysta Msza Święta o rychłą beatyfikację sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, której oprawę tj. czytania, psalm, modlitwę wiernych przygotowali uczniowie naszej szkoły. W nabożeństwie uczestniczył poczet sztandarowy Gimnazjum. Po Mszy odbyła się prezentacja filmu o Prymasie Tysiąclecia, którego pomysłodawcami i realizatorami była młodzież pod kierunkiem księdza Grzegorza Bartko. Wieczorna uroczystość zakończyły się spotkaniem i rozmową z Księdzem Rektorem Markiem Doboszem w sali duszpasterskiej.
Szczebrzeszyn po raz kolejny gościł najlepszych zawodników tenisa stołowego.W rozegranych Powiatowych Zawodach w Drużynowych w Tenisie Stołowym Szkolnego Związku Sportowego nasze gimnazjum reprezentowała drużyna w składzie : Dominik Dadia, Krystian Jankowski i Michał Dąbkowski. W rywalizacji pokonali rówieśników i w pięknym stylu zdobyli tytuł mistrzów powiatu!
Jako mistrzowie reprezentowali nasz powiat na zawodach rejonowych. Nie było lekko. Przeciwnicy prezentowali naprawdę wysoki poziom gry. Jednak ambicja, wola walki oraz umiejętności pozwoliły wywalczyć wysokie III miejsce.
Gratulujemy!
Serdecznie zapraszamy na Spotkanie Jasełkowe uświetnione przedstawieniem w wykonaniu uczniów naszej szkoły, które odbędzie się 21 grudnia 2016 roku, o godzinie 1130 w sali gimnastycznej.
Obowiązuje strój galowy.
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru
przyniesie Wam spokój i radość.
Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia
żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok obdaruje Was
pomyślnością i szczęściem.
Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia
Życzy Dyrektor,
Grono Pedagogiczne i Uczniowie
Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Sitnie
Boże Narodzenie 2016r
01 grudnia 2016r., w dniu obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS w gimnazjum odbył się uroczysty apel szkolny poświęcony zagadnieniom związanym z profilaktyką uzależnień.
Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne, których treści świadczyły o tym że „warto obalać mity na temat wirusa HIV i choroby AIDS, znać drogi zakażenia wirusem i w rezultacie być odpowiedzialnym za swoje zachowanie wobec siebie i drugiej osoby”
Problem uzależnień wśród młodzieży jest niezwykle trudny. Spożywanie środków psychoaktywnych związane jest z ryzykiem występowania szkód zdrowotnych, a także przyczynia się do nasilania zachowań antyspołecznych, osłabia hamulce społeczne, nasila agresję, powoduje najczęściej absencję szkolną, nieprawidłową realizację obowiązku szkolnego oraz konflikty z rówieśnikami, rodzicami i nauczycielami. Aby zapobiegać oraz minimalizować liczbę osób sięgających po używki, należy zwiększać świadomość dzieci i młodzieży na temat konsekwencji stosowania takich substancji, a także propagować zdrowy styl życia.
Uczniowie Gimnazjum podjęli różnorodne działania związane z profilaktyką uzależnień, które zostały zaprezentowane na apelu w formie: międzyklasowego konkursu wiedzy z zakresu profilaktyki, wystawy prac plastycznych, prezentacji multimedialnych obrazujących profilaktykę: AIDS, nikotynową, alkoholową, narkotykową.
Wszyscy uczniowie którzy podjęli działania związane z profilaktyką uzależnień poprzez przygotowanie prezentacji, plakatów, udział w konkursie wiedzy, zostali nagrodzeni słodkimi upominkami.
Gimnazjum w Sitnie przystąpiło do programu „Pokonajmy nowotwory krwi” Fundacji DKMS. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu osób jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce osoby, dla których nie znaleziono Dawcy wśród 27 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.
Działania miały charakter edukacyjno-informacyjny poprzez przygotowanie gazetek tematycznych oraz przeprowadzenie zajęć warsztatowych. Uczniowie zdobyli podstawową wiedzę dotyczącą dawstwa szpiku i procedur stosowanych przez Fundację DKMS,„kto może zostać potencjalnym dawcą?, jak pobierane są komórki macierzyste?”.
Ważną częścią szerzenia idei dawstwa szpiku, jest edukacja, która pozwoli uczniom zdobyć rzetelną wiedzę, zwiększającą ich świadomość dotyczącą dawstwa szpiku.
10 listopada 2016 r. odbyła się szkolna uroczystość związana z obchodami Święta Niepodległości.
Uczniowie przedstawili historię polskiej pieśni patriotycznej. Wysłuchaliśmy nagrań „Bogurodzicy”, „Gaude Mater Polonia”, „Warszawianki” i „Czerwonych maków na Monte Cassino” . Chór szkolny zaśpiewał „Boże, coś Polskę” i „Rotę”. Słuchając muzyki obejrzeliśmy filmy i prezentacje do utworów, przygotowane przez Michała Dąbkowskiego i Michała Gazdę.
Po części artystycznej p. Jolanta Polska podsumowała szkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Moja Ojczyzna, Polska”.
Oto wyniki:
I miejsce - Karolina Rodzik
II miejsce – Jakub Brud
III miejsce – Aleksandra Zaleśna
Wyróżnienia: Katarzyna Antoszek, Maria Buchajska, Hubert Diadia, Magdalena Kuropatwa, Damian Mielnicki, Patryk Mielnicki, Martyna Stanuch.
Na koniec uroczystości wszyscy obecni odśpiewali wspólnie „Marsz Pierwszej Brygady”.
„Ja uczeń klasy pierwszej Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sitnie ślubuję......”
W dniu 27 października 2016r uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczystą przysięgę, stając się pełnoprawnymi członkami wielkiej szkolnej rodziny, w której każdy oprócz praw ma także obowiązki. Mottem przewodnim uroczystości były słowa;
„Człowieczeństwo nie jest stanem, w którym przychodzimy na świat. To godność którą trzeba zdobyć.” W uroczystości uczestniczyło Grono Pedagogiczne, Rodzice uczniów klasy pierwszej oraz cała społeczność uczniowska Gimnazjum.
Uczniowie w tym dniu przeżyli również „Otrzęsiny”, w których należało się wykazać na początek sprawnością fizyczną a następnie odwagą w różnorodnych zabawach przygotowanych przez starszych kolegów z klasy drugiej.
Wspólne zdjęcie pierwszoklasistów przyjętych do grona społeczności gimnazjalnej zakończyło zmagania otrzęsinowe.
Nasze Gimnazjum uczestniczyło w realizacji projektu „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”. W ramach projektu odbyły się warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
Październik jest miesiącem, w którym nasze myśli biegną ku postaci wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II. Z tej okazji w Gimnazjum w Sitnie odbyło się krótkie przedstawienie pt. „Portret świętego”. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy III Gimnazjum oraz katechetę ks. Grzegorza Bartko. Głównym zamysłem twórców było ukazanie różnych etapów życia Karola Wojtyły oraz kształtowanie się jego powołania, zarówno do najwyższej funkcji jaką na ziemi może pełnić człowiek, jak i powołania do świętości. Na koniec apelu głos zabrała Pani Dyrektor Alicja Monastyrska oraz ks. Proboszcz Tomasz Bazan, który mówił, że postać św. Jana Pawła II może być wspaniałą inspiracją dla młodzieży. Papież Polak powinien stawać się dla uczniów i nauczycieli duchowym przyjacielem oraz przewodnikiem.