XIV Spotkania Teatralne

„ Bezmiar teatru” w Gimnazjum w Sitnie

Na mapie wydarzeń artystycznych Polski, związanych z obchodami Roku Teatru, nie mogło zabraknąć Sitna. Dnia 10 czerwca b.r. odbyły się XIV Spotkania Teatralne pod hasłem „Bezmiar teatru …”. Organizatorzy wyeksponowali w ten sposób nieskończoność teatru i zaprosili aktorskie zespoły gimnazjalne do prezentacji dowolnego repertuaru, w dowolnej formie.

Honorowy Patronat nad  naszą imprezą sprawował  Wójt Gminy Sitno, Pan Marian Bernat, który ufundował dla wszystkich grup aktorskich pamiątkowe statuetki. Dodatkowo występujące zespoły odebrały nagrody przekazane przez posła na Sejm RP- Pana Sławomira Zawiślaka. Dzięki sponsorom, każdy aktor otrzymał upominek.

Czternastą edycję Spotkań Teatralnych Gimnazjów Powiatu Zamojskiego otworzyła Dyrektor szkoły- Pani Alicja Monastyrska. Dyrektor powitała zaproszonych gości: Zastępcę Wójta Gminy Sitno – dra inż. Kajetana Protasa, Pracowników Referatu Oświaty,  Pracowników Gminy, Panią Agnieszkę Grzesiuk- Dyrektor Centrum Kultury w Sitnie, Panią Danutę Wrotniak- Kierownik Gminnej Publicznej Biblioteki w Sitnie, Panią Danutę Twardziszewską – Dyrektor Banku Spółdzielczego o/Sitno, Pana Bogdana Leszczuka- Kierownika LSCDN Oddział w Zamościu, Pana Dariusza Bryk- Dyrektora SP w Nieliszu, Pana Lucjana Łuczyszyna, Dyrektorów szkół naszej Gminy oraz Dyrektorów występujących gimnazjów, Rodziców, Sympatyków Gimnazjum. Spotkania Teatralne były , jak co roku ciekawym wydarzeniem, na które czekaliśmy z niecierpliwością- w imieniu gimnazjalistów powiedziała Magdalena Sołoducha.

Na deskach teatru Gimnazjum w Sitnie odegrane zostały sztuki:

Zespół Teatralny „ ABe” z Gimnazjum w Sitańcu: „ Zemsta inaczej”,

„ Kameleon” z Gimnazjum w Mirczu: „ w Teatrze świata”,

„ WHY NOT”  z Gimnazjum w Średniem Dużem: „ Bajki dla potłuczonych”,

„ EGO” z  Publicznego Gimnazjum w Komarowie Osadzie: „ Balladyna”,

„ |Szkolny teatr Mundi” z Gimnazjum nr V w Zamościu: „ Woja płci”,

Zespół Teatralny Gimnazjum w Sitnie: „ Śluby Panieńskie”.

Przygotowania do Spotkań Teatralnych  rozpoczęły się w maju. Grupa teatralna Gimnazjum w Sitnie wiele godzin poświęciła na próby przedstawienia. Młodzi aktorzy wiedzą, jak wiele trudu wymaga przygotowanie choćby krótkiego programu artystycznego. Praktyka prowadzenia koła teatralnego dowodzi, iż uczniowie biorący udział w sztuce pozbywają się kompleksów i wzrasta w nich poczucie własnej wartości. Czują się docenieni, bez względu na to, jakie mają wyniki w nauce.

Uczniowie pod okiem nauczycieli wykonali afisze wystawianych  10 czerwca sztuk, przygotowali dekorację, uczestniczyli w aranżacji kawiarenki dla gości, imitującej garderobę teatralną. W dniu Spotkań pełnili dyżury w różnych miejscach szkoły, pomagali występującym zespołom przy przenoszeniu i ustawianiu rekwizytów, obsługiwali sprzęt nagłaśniający, oprowadzali gości po budynku.  W przebieg imprezy włączyli się również rodzice gimnazjalistów oraz pracownicy niepedagogiczni szkoły.

Zmagania konkursowe oceniane były przez dwa składy sędziowskie: jury główne

( Magdalena Cieplechowicz- Buczak, Barbara Rabiega, Patryk Pawelec) i jury rówieśników

( przedstawiciele wszystkich występujących zespołów).

Werdykt obu składów jurorskich był jednomyślny i nagrody powędrowały do zespołu „ Kameleon” z Gimnazjum w Mirczu. Dodatkowo jury główne przyznało wyróżnienia dla zespołów aktorskich z gimnazjów: w Sitańcu, w Komarowie Osadzie, w Sitnie, w Zamościu- Gimnazjum nr V, w Średniem Dużem. Wszystkie przedstawienia urzekały oryginalnością ujęcia tematu tegorocznych Spotkań, ciekawymi rozwiązaniami scenicznymi i doskonałą grą aktorską.

Grałam rolę Klary, a moja koleżanka Agnieszka Jankowska- Anieli. Moja postać to czarny charakter, ale dobrze czułam się w tej roli. Postać Anieli  to przeciwstawieństwo Klary. Gdy przewodniczący jury wyczytał wyróżnienie dla naszej szkoły, a potem nasze nazwiska do nagrody za grę aktorską, zaparło nam dech, a potem poczułyśmy wielką radość. Nie spodziewałyśmy się tak wielkiego wyróżnienia- podsumowała Spotkania Teatralne Magdalena Wolska.

Opracowała K. Barwińska

Dyrektorzy Gimnazjów

Serdecznie zapraszamy Grupę Teatralną Państwa Szkoły do udziału w XIV Spotkaniach Teatralnych Gimnazjów Powiatu Zamojskiego, które odbędą się 10 czerwca 2015r. w budynku Gimnazjum w Sitnie.

Ważne jubileusze przypadające na rok 2015, a szczególnie 250 rocznica powołania Teatru Narodowego i 100 rocznica urodzin Tadeusza Kantora,  stały się inspiracją do zorganizowania XIV Spotkań pod hasłem „ Bezmiar teatru”. Proponujemy więc przygotowanie i zaprezentowanie dowolnego repertuaru,w dowolnej formie.

Zapraszamy do dialogu z tradycją i współczesnością teatralną.

Prosimy o zapoznanie się  z regulaminem Spotkań i przesłanie karty zgłoszenia  do dnia 30 kwietnia 2015r. Szczegółowy harmonogram imprezy prześlemy w późniejszym terminie.

Z wyrazami szacunku, w imieniu organizatorów

Alicja Monastyrska Dyrektor Gimnazjum w Sitnie

REGULAMIN.docx