Nawigacja

Spotkania Teatralne

XIII Spotkania Teatralne

„ CO KRAJ, TO OBYCZAJ…”, CZYLI O SPOTKANIACH TEATRALNYCH

 

05 czerwca br. w Gimnazjum w Sitnie odbyły się XIII Spotkania Teatralne.Zaproszone do udziału w promowaniu tradycji różnych wspólnot kulturowych grupy teatralne wydobyły nowe znaczenia zwyczajów i obrzędów, które zgłębiał Patron Dnia- Oskar Kolberg.

 

Gimnazjum w Sitnie, organizator Spotkań Teatralnych, włączyło się w Ogólnopolskie obchody ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Roku Oskara Kolberga. Ten wybitny etnograf, folklorysta, kompozytor dokumentował wszystko,co związane było z kulturą ludową. Dlatego też tegorocznej imprezie kulturalnej towarzyszyły słowa powiedzenia ludowego „ Co kraj, to obyczaj…”.

 

Trzynastą edycję Spotkań Teatralnych Gimnazjów Powiatu Zamojskiego otworzyłaPani Alicja Monastyrska. Dyrektor szkoły powitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Sitno – dra inż. Kajetana Protasa, Zastępcę Wójta- Pana Mariana Bernata, Przewodniczącego Rady Gminy- Pana Edwarda Tukiendorfa,Panią Bożenę Gasik- Zastępcę Głównego Księgowego, Panią Agnieszkę Grzesiuk- Kierownik Centrum Kultury w Sitnie, Panią Danutę Wrotniak- Kierownik Gminnej Publicznej Biblioteki w Sitnie, Pana Mariana Szostaka- Dyrektora Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Zamościu, Panią Alinę Wojtynę- konsultant ds. organizowania i doskonalenia zawodowego dyrektorów, Pana Bogdana Leszczuka- Kierownika LSCDN Oddział  w Zamościu, Pana Ryszarda Borowskiego - kierownika ZDR w Zamościu z siedzibą w Sitnie, Panią Halinę Martyniuk, Pana Lucjana Łuczyszyna, Dyrektorów szkół, Rodziców, sympatyków Gimnazjum.

 

W klimat Spotkań Teatralnych wprowadziła aranżacja przestrzeni łącząca atrybuty sceniczne z ludowymi. Maski teatralne, przygotowane przez uczniów koła artystycznego, harmonizowały z kołowrotkiem, przetakiem, nieckami i innymi narzędziami niezbędnymiw dawnych gospodarstwach. W Gimnazjum wyhodowano zioła kuchenne, które komponowały się z wystrojem szkoły. Zapach mięty, rozmarynu, bazylii, unoszące sięw powietrzu, zaostrzyły zmysły nie tylko smakoszy sztuki teatralnej… Podczas antraktów widzowie mieli okazję posmakować potraw regionalnych. Widzowie wysłuchali również występu chóru „ Konsonans” i solistów szkoły.

 

Zaprezentowane, podczas Spotkań Teatralnych, widowiska odnosiły się do obrzędów, zachowań i tradycji. Zespół teatralny zPublicznego Gimnazjum w  Komarowie- Osadzie wystawił sztukę„ Kopciuszek na wesoło”. Zabawne perypetie sióstr i macochy zostały uwspółcześnione, a widzowie dodatkowo otrzymali lekcję ćwiczeń fitness. Realizację trudnej formy groteski, widzowie mieli okazję podziwiać w przedstawieniu „ Kawa”, przygotowanym przez zespół „Szpilka” zPublicznego Gimnazjum w Michalowie. Aktorzy grupy„ Kameleon ”zGimnazjum w Mirczu postawili na dydaktyzm i wystawili „Tradycje pierwszej gwiazdki”. Wśród występujących trup teatralnych nie zabrakło aktorównaszej Gminy.Zespół Teatralny Gimnazjum w Jarosławcu przygotował kabaretowe przedstawienie„Co kraj to obyczaj - Quiz z nagrodą”. Miłośnicy sztuki teatralnej podziwiali perfekcyjnie przygotowaną scenografię i adekwatne, do pojawiających się motywów, kostiumy. Widzowie nagrodzili brawami dialogi sceniczne. Zespół Teatralny Gimnazjum w Sitnie wystawił sztukę „ Na weselu w Bronowicach” opartą na motywach „Wesela” Wyspiańskiego. Walorem przedstawienia były dwa plany sceniczne.

 

Zmagania konkursowe oceniały dwa składy sędziowskie: Jury Niezależne (p. Marzena Miśkiewicz, p. Krystyna Rybińska- Smyk, p. Tomasz Ziąbkowski) oraz Jury Rówieśników( przedstawiciele występujących zespołów). Tego roku Komisje konkursowenie były jednomyślne: Jury Główne przyznało Nagrodę Główną zespołowi „ Kameleon” z Gimnazjum w Mirczu za kultywowanie polskich tradycji, oryginalny scenariusz, zespołową grę aktorską i umiejętne wykorzystanie przestrzeni scenicznej i elementów sceny( światło) zaś Rówieśnicy- Zespołowi Teatralnemu z Gimnazjum w Sitnie.

Jury Główne postanowiło przyznać Wyróżnienia: za scenariusz i oprawę muzycznądla zespołu „ EGO” z Publicznego Gimnazjum w Komarowie- Osadzie; za udaną próbęzmierzenia się z formą groteski i charakteryzację dla zespołu „ Szpilka” z Publicznego Gimnazjum w Michalowie; za ciekawe ujęcie tematu różnorodności kultur europejskichoraz kostiumy dla zespołu teatralnego z Gimnazjum w Jarosławcu; za wieloplanowość scenografii i oprawę muzyczną dla zespołu teatralnegoz Gimnazjum w Sitnie.

 

Szkolne Koła Teatralne otrzymały pamiątkowe statuetki ufundowane  przez Wójta Gminy Sitno– dra inż. Kajetana Protasa,  Zespoły odebrały również nagrody książkowe ufundowane przez Posła na Sejm RP-  Pana Sławomira Zawiślaka oraz upominki przekazane przez Sponsorów. Nagrodę dla zwycięskiego zespołu ofiarowała Rzemieślnicza Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Zamościu. Dzięki wsparciu finansowemu i rzeczowemu wielu firm i osób prywatnych możliwe było zorganizowanie XIII Spotkań Teatralnych.

Koordynator: Katarzyna Barwińska

 

REGULAMIN

XIII SPOTKAŃ TEATRALNYCH GIMNAZÓW

POWIATU ZAMOJSKIEGO

 

  1. Organizator: Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sitnie.

                                                         

  1. Termin: 05 czerwca 2014r.

 

  1. Cele Spotkań:
  • konfrontacja dorobku artystycznego gimnazjalnych teatrów amatorskich
  • doskonalenie warsztatu animatora teatru, wymiana doświadczeń
  • promocja zespołu wśród ludzi o wspólnych zainteresowaniach

 

  1. Warunki uczestnictwa:
  • w Spotkaniach Teatralnych mogą brać udział zespoły działające w gimnazjach
  • szkołę reprezentować może tylko jeden zespół
  • kartę zgłoszenia wypełnia instruktor i przesyła ją  do dnia 30 kwietnia 2014r. na adres organizatora

Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sitnie

Sitno  53 A

22- 424 Sitno

tel./ faks ( 0 84) 611 24 10

 

  • koszty przejazdu zespołów na Spotkania pokrywają gimnazja delegujące młodzież

 

  1. Forma, temat, czas prezentacji:

-    forma sztuki widowiskowej jest dowolna ( kabaret, dramat, pantomima itp.)

-    temat prezentacji powinien korespondować z hasłem Spotkań:

  „Co kraj, to obyczaj…” 

-    czas prezentacji nie może przekraczać 30 min., czas na przygotowanie- 10 min.

 

  1. Zasady organizacyjne
  • oceny występu zespołów teatralnych dokonuje niezależne jury zgodnie z przyjętymi kryteriami: poziom artystyczny, gra aktora, uczestnictwo zespołu we współtworzeniu przedstawienia
  • niezależne jury przyzna nagrodę główną i wyróżnienia
  • dodatkowo zostanie  przyznana nagroda rówieśników

 

  • organizator dysponuje sceną o wymiarach 3,5m x 6m, profesjonalnym nagłośnieniem, sprzętem od odtwarzania nagrań, ławkami, stolikami, krzesłami- pozostałe rekwizyty zespoły przygotowują w zakresie własnym

                                                                                 Organizatorzy

 

Dyrektorzy Gimnazjów

                       Serdecznie zapraszamy Grupę Teatralną Państwa Szkoły do udziału w XIII Spotkaniach Teatralnych Gimnazjów Powiatu Zamojskiego, które odbędą się 05 czerwca 2014r. w budynku Gimnazjum w Sitnie.

Tegoroczne Spotkania przebiegać będą pod hasłem „ Co kraj, to obyczaj…”.  Sugerujemy więc, aby przedstawienia teatralne zawierały obraz szeroko rozumianej kultury ludowej, by przybliżały tradycję, obrzędy i zachowania różnych wspólnot kulturowych. Naszym wydarzeniem artystycznym chcemy bowiem włączyć się w obchody Roku  Kolberga.

Jako organizatorzy żywimy nadzieję, że zaszczycą nas Państwo swoją obecnością, a młodzi aktorzy zaprezentują spektakl w dowolny sposób nawiązujący do tegorocznego hasła Spotkań Teatralnych.

 

            Prosimy o zapoznanie się  z regulaminem Spotkań i przesłanie karty zgłoszenia  do dnia 30 kwietnia 2014r. Szczegółowy harmonogram imprezy prześlemy w późniejszym terminie.

Z wyrazami szacunku, w imieniu organizatorów

Dyrektor Gimnazjum

Alicja Monastyrska

 

Karta_zgloszenia.doc

 

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Sitnie
    Gimnazjum w Sitnie, 22-424 Sitno 53a
  • 84 611 24 10

Galeria zdjęć