Nawigacja

Spotkania Teatralne

IX Spotkania Teatralne

TEATRALNE SITNO

20 maja 2010r. w Gimnazjum w Sitnie odbyły się IX Spotkania Teatralne Gimnazjów Powiatu Zamojskiego, którym towarzyszyła myśl „Aby coś się zdarzyło trzeba marzyć”.                   Celem Spotkań jest konfrontacja dorobku artystycznego gimnazjalnych teatrów amatorskich, a także  doskonalenie warsztatu animatora teatru i upowszechnianie kultury teatralnej.

PRZYPOMNIJMY JAK BYŁO…                                                                                         

        O godz. 9.00 przycichł gwar, przygasły światła, dzwonek oznajmił początek występów, rozsunięto kurtynę, a widzowie wkroczyli w inny wymiar rzeczywistości. Na scenie teatralnej zagościło osiem zespołów aktorskich. Wystąpiło ponad stu aktorów ze szkolnych teatrów,                co świadczy o dużym zainteresowaniu konkursem. Prezentacje dorobku artystycznego gimnazjów wprowadziły widzów w świat niezwykłych doznań estetycznych.

Dorobek artystyczny poszczególnych zespołów podziwiany był przez władze Gminy Sitno: Wójta p. Kajetana  Protasa, Sekretarza p. Mariana Bernata i Radnych,                                   z p. Łuczyszynem na czele. Na widowni nie zabrakło przedstawicieli Urzędu Gminy, Rodziców i Dyrektorów szkół Powiatu Zamojskiego.

KOGO NAGRODZONO?

Zmagania trup aktorskich oceniane były przez trzy składy sędziowskie: jury niezależne, jury instruktorów teatralnych i jury rówieśników.

Nagrodę główną jury niezależnew składzie: Bożena Dudzińska, Aleksandra Tyszko, Tomasz Ziąbkowski przyznało teatrowi „ EGO” z Publicznego Gimnazjum w Komarowie Osadzie za spektakl Kapciuszek. Dodatkowo jurorzy przyznali dwie nagrody w postaci udziału w Zamojskim Lecie Teatralnym 2010.:zespołowi teatralnemu z  Gimnazjum                   w Sitnie za spektakl Pięć minut oraz zespołowi  „Kameleon” z Gimnazjum w Mirczu,                  za spektakl Mity i marzenia.

Poza tym jury postanowiło wyróżnić:  

1. Zespół „A be” z Gimnazjum w Sitańcu za dobrze obsadzoną i odegraną rolę matki                  w spektaklu Mała, śmieszna tancerka                                                                                            2. Zespół „Kolce róży” z Gimnazjum w Szczebrzeszynie za sposób wykorzystania  przestrzeni scenicznej w spektaklu Oddalenia                                                                                    3. „Teatrzyk pod chmurką” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu,    za rolę Komara i Pajęczycy w spektaklu Coś tam w lesie huknęło                                                   4. Gimnazjum w Jarosławcu za logicznie oszczędna scenografię i dobra obsadę męską                    w spektaklu Mały Książę i czarodziejskie zwierciadło                                                                                          5. Zespół „Szóstkowa Scena Poetycka” z Gimnazjum nr 6 w Zamościu, za rolę Tomka i Żabki w spektaklu Królewny, czyli opowieść o punktach widzenia.

Jury instruktorów, doceniając wysoki poziom wszystkich widowisk, nie przyznało nagrody lecz wyróżnienia. Zdobyli je:                                                                                               1. „ Szóstkowa Scena Poetycka”, Gimnazjum nr 6 w Zamościu: „ Królewny, czyliopowieść              o punktach widzenia” – za żywiołowość i ciekawą prezentację scenariusza                                                                                                                      2. „ EGO”, Publiczne Gimnazjum w Komarowie: „ Kapciuszek” – za swobodę teatralną                                           3. Gimnazjum im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Jarosławcu: „ Mały Książę i czarodziejskie zwierciadło”- za głębię przesłania                                                                                                                             4. „ Teatrzyk Pod Chmurką”, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Zamościu:  „ Coś tam w lesie huknęło”- za oprawę plastyczną                                                                                                                        5. „ Kameleon”, Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Mirczu:  „ Mity i marzenia”- za walory edukacyjne                                                                                                                                                   6. „ Kolce Róży”, Gimnazjum im Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie- prezentacja ważnego problemu życiowego                                                                                                                                                       7. Teatrzyk ABe”, Zespół Szkół w Sitańcu: „ Mała śmieszna tancerka”- ciekawa puenta muzyczna                                                                                                                                                 8. Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sitnie: „ Pięć minut”- za humor sytuacyjny

Nagroda Rówieśników powędrowała do  Gimnazjum w Mirczu za przedstawienie „ Mity i marzenia” Wyróżnienia: do Kamila Bosiaka ( kategoria- najlepszy aktor oraz do Magdaleny Gomułki ( kategoria- wokal).

 

CO DALEJ?...

 

Gimnazjum w Sitnie już ósmy raz  zaprosiło do refleksji nad sztuką, rzeczywistością              i samym sobą zespoły teatralne Gimnazjów Powiatu Zamojskiego. Stworzyliśmy młodym aktorom okazję do podejmowania nowych wyzwań interpretacyjnych, rozwijania talentów, kształtowania wrażliwości i otwartości na sztukę. Dzięki sponsorom, każdy aktor otrzymał upominek, a zwycięskie zespoły nagrody, pamiątkowe tabliczki i dyplomy.

Za rok Jubileuszowe, X Spotkania Teatralne. Zaprosimy na Nie megalomanów sztuki aktorskiej i będziemy oczekiwać pozytywnych wrażeń zgodnie z tegorocznym przesłaniem„Aby coś się zdarzyło trzeba marzyć”. A przecież „ MARZENIA NIE SPEŁNIAJĄ SIĘ OT TAK.W TYM CAŁA MAGIA, ŻE SĄ WYCZEKANE”

Katarzyna Barwińska

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Sitnie
    Gimnazjum w Sitnie, 22-424 Sitno 53a
  • 84 611 24 10

Galeria zdjęć